پارکت چوبی

پارکت چوبی چیست ؟

پارکت های چوبی بر خلاف لمینت که تولید صنعتی است، از چوب طبیعی و یک تکه ساخته شده است البته یک مدل مهندسی هم وجود دارد که از چند تکه فشرده چوب بر روی هم ساخته شده است در مدل های مهندسی گاهی چوب های رویی استحکام بیشتری نسبت چوب های زیرین دارند. پارکت چوبی در ابتدا در هم پیچ می شدند اما با پیشرفت علم، در حال حاضر به راحتی در هم چفت شده و روی زمین می چسبند.

چرا پارکت‌ چوبی

  1. قیمت پارکت چوبی مقرون به صرفه است
  2. تمیز کردن راحت
  3. عمر طولانی
  4. تعمیرات راحت
  5. ضد آلرژی

انواع چوب‌ مورد استفاده در پارکت‌ های چوبی

پارکت‌های چوبی از چوب‌های مختلفی ساخته می‌شوند. انواع پارکت چوبی بر طبق چوب به کار رفته در آنها عبارت هستند از

1.      چوب افرا: این چوب، گونه‌های مختلف به همراه ساختار یکپارچه و منافذ ریزی دارد و غالبا به‌ دلیل رنگ روشن و شادش شناخته می‌شود. این چوب در رنگ‌هایی مانند سفید، قهوه‌ای روشن و حتی قهوه‌ای متمایل‌ به قرمز موجود است.

2.      چوب اقاقیا: این چوب سنگین و سخت است و از قدرت و استحکام بالایی برخوردار می‌باشد. پارکت‌هایی که با استفاده از این چوب ساخته می‌شوند، منعطف هستند و به‌ سادگی دچار شکاف نمی‌شوند. همچنین مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند.

3.      چوب راش: این چوب نیز بسیار مستحکم و شفاف است و در رنگ‌های روشن متمایل‌ به زرد تا صورتی و قهوه‌ای موجود است. همچنین با قرار گرفتن در معرض بخار به رنگ قرمز در می‌آید. این چوب رگه‌های برجسته زیبایی دارد؛ اما به‌ سرعت دچار لکه شده و با قرار گرفتن در معرض بخار به‌ سادگی خم می‌شود.

4.      چوب درخت زبان گنجشک: این چوب نیز مستحکم بوده و در برابر رطوبت مقاوم است. رنگ این چوب روشن است و بافت آن منافذ بزرگی دارد.

5.      چوب درخت آلبالو: چوب این درخت نیز ساختاری متراکم و یکپارچه داشته و از منافذ بسیار ریزی برخوردار می‌باشد. همچنین رنگ آن از زرد تا قهوه‌ای متمایل به قرمز متغیر است. از این چوب برای تولید روکش‌های چوبی و ساخت مبلمان بسیار استفاده می‌شود و برای تولید پارکت نیز از مناسب‌ترین چوب‌ها است.

6.      چوب درخت گردو: این چوب محبوب‌ترین و پرطرفدارترین چوب محسوب می‌شود که رنگ‌ بندی متنوعی دارد. رنگ بخش درونی تنه درخت گردو از قهوه‌ای تیره تا بنفش و رنگ بخش بیرونی آن از قهوه‌ای تا خاکستری و زرد روشن متغیر است. این چوب یکی از زیباترین و بهترین چوب‌ها برای تولید مبلمان و یا پارکت محسوب می‌شود.

7.      چوب درخت شاه‌ بلوط: این چوب نیز رگه‌های نرم و لطیفی دارد و در رنگ‌های قهوه‌ای روشن و تیره موجود است. چوب درخت شاه‌ بلوط از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشد و تراکم و انعطاف‌پذیری زیادی دارد. همچنین بهترین گزینه برای پارکت‌های مناطق مرطوب محسوب می‌شود.

علاوه‌بر انواع جنس چوب، پارکت‌ های چوبی در طرح‌ها و الگوهای مختلفی تولید می‌شوند که شما می‌توانید بنا به سلیقه خود یکی از انواع آن‌ها را خریداری کنید.

اما انواع پارکت چوبی برای چه خانه‌ هایی بهتر است؟

انتخاب پارکت، جنس و طرح آن کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد و بسته‌ به ویژگی‌های هرکدام، می‌توان از آن‌ها در مکان‌های مختلف استفاده کرد. انواع پارکت چوبی در بازار موجود هستند و شما باید پارکتی را خریداری کنید که با محیط زندگی شما هماهنگی داشته باشد. معمولا پارکت‌ هایی که رنگ روشن‌تری دارند، اتاق‌ های کوچک را بزرگ و جادار نشان می‌دهند. علاوه‌ بر آن، انتخاب طرح‌ ها و الگوهایی مانند الگوهای شطرنجی با خانه‌های بزرگ برای اتاق‌های کوچک بسیار مناسب است. در برابر، الگوهایی مانند الگوی استخوان شاه‌ ماهی، برای اتاق بزرگ بهتر است؛ زیرا طرح آن شلوغ‌ تر بوده و باعث می‌شود اتاق پرتر به‌ نظر برسد. از طرفی، استفاده از پارکت‌ های شیاردار غالبا برای محیط‌های پررفت‌ و آمد توصیه نمی‌شود. زیرا این درزها پس از مدتی دچار گردوغبار می‌شوند و به همین دلیل تمیز کردن درزهای بین این پارکت‌ها بسیار مشکل است.

یکی از نکات قابل‌ توجه در انتخاب پارکت، استحکام و مقاومت آن است. شما باید با توجه به شرایط زندگی و بودجه‌ خود، بهترین و محکم‌ترین پارکت را انتخاب کنید تا پس از مدت کوتاهی ناچار به تعویض آن نباشید.

مشاوره و راهنمایی برای خرید پارکت چوبی

ما می دانیم که انتخاب محصول صحیح برای شما دشوار است، به همین دلیل است که ما مشاوره های رایگان را به مشتریان خود ارائه می دهیم. اگر سوالی در مورد پروژه آتی دارید، با ما تماس بگیرید. ما به‌ عنوان متخصص کفپوش چوبی، می‌توانیم بهترین روش‌های نصب را برای نصب کف‌ پوش پارکت سفارشی ترتیب دهیم یا در مورد آن توصیه کنیم و به شما کمک کنیم سبک یا پوشش مناسب برای کف خود را انتخاب کنید. حتی همکاران عزیز ما نیز می توانند خرید عمده پارکت چوبی را نزد ما انجام دهند.

پارکت چوبی